Geriye Dönük SGK Prim Teşviki

Geriye Dönük SGK Prim Teşviki

Geriye Dönük SGK Prim Teşviki

Çalışma yaşamına dinamizm getirecek torba tasarı daha önce teşvikten yararlanamayan işverenler için geriye dönük ödeme alma imkânı getiriyor. Başvuranlar paralarını faiziyle alabilecek

Önceki gün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu‘nda kabul edilen torba tasarı birçok yeni müjdeyi de beraberinde getiriyor. Özellikle işverenlere tanınan istihdam teşvikleri şimdiye kadar yapılanların en iyisi. Yeni istihdam edilecek elemanların tüm vergi ve primleri Hazine Müsteşarlığı tarafından karşılanacak.

Üstelik bilişim ve imalat sektörlerinde brüt maaş asgari ücretle de sınırlandırılamayacak. Küçük işletmelerde ise yeni elemanların maaş ve primlerini 6 ay devlet ödeyecek. Böylece yüzbinlerce vatandaş işe kavuşacak.

6 AYLIK AYRICALIK
Torba tasarı yeni istihdam teşvikleri getirirken geçmişe dönük de işverenler için bir imkân tanıyor. 5510 Sayılı Kanun’a eklenen ek 17’nci madde ile daha önce tüm şartları taşımasına rağmen prim teşviki, destek ve indirimlerden yararlanmayanlar, başvurarak bu teşvik ve indirimleri alabilecek. Ayrıca bu işverenler yararlandıkları indirim ve teşvikleri başka indirimlerle de değiştirebilecekler. Burada süre şartı da konuluyor. Bunun için yasanın çıkmasından sonra başvurmak gerekiyor. Sağlanan imkân da başvuru tarihinden itibaren 6 ay geriye doğru işletilecek.

Bu gönderiyi paylaş

Comments (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir